Kompresorius ir šiluma

Vien iš pavadinimo sprendžiant, atrodo, kad oro kompresoriai dirba vieną darbą – spaudžia orą. O kad tai gali būti susiję su šiluma namuose – neišmanantis žmogus ir nepagalvotų. Tiesiog nešautų į galvą. Tačiau iš tiesų tiek patys kompresoriai, tiek kompresorių dalys yra naudojami kuriant didesnius jungtinius prietaisus. Oro kompresoriai gali tapti labai svarbiomis (būtinomis) dalimis tiek gaminant šaldytuvą, tiek oro kondicionierių. Kokia užduotis jiems tenka ir kaip jie pakeičia temperatūrą?

Šaldytuvas

KompresoriaiŠaldytuvai visada sunaudoja gana nemažai energijos. Taip yra todėl, kad oro kompresorius, esantis šaldytuve, turi kaip reikiant paplušėti, kol atšaldo orą (šaldytuve pačiame). Orą jis ima iš aplinkos ir sulig kiekvienu sukompresavimupameta po vieną ar kelis laipsnius. Tad kuo daugiau jis šaldo, tuo daugiau energijos suvartoja. Seni šaldytuvai labai stipriai burzgia. Tada ir kompresorius dirba visu pajėgumu. Atsiranda padidintas apkrovimas, kai kai kurios šaldytuvo dalys itin kaista (gyvatukas), o kompresoriui tenka papildomai dar labiau šaldyti. Taigi, kuo senesnis šaldytuvas, tuo sunkiau dirba oro kompresoriai, tuo labiau išauga elektros energijos suvartojimas.

Šildantis oro kondicionierius

Panašia strategija, tik atvirkščia, dirba kondicionieriai, kurie šildo namus. Vadinamoji „oras – oras“ sistema. Tokiu atveju, ir vėl yra pasigaunamas oras iš aplinkos bei labai lengvai pakeliamas į viršų, nes toks darbas su energija apskritai pirmiau natūraliai sukuria šilumą, o ne šaltį. Tačiau, jeigu tik ima darytis per karšta, ir jūs užsistatote kitą režimą, ir imami šaldyti namai, tuomet tas kondicionierius ima sunaudoti 3 – 5 kartus daugiau energijos. Kompresorius ir vėl ima pumpuoti orą ir sunkiai po laipsnį leisti temperatūrą. Tuo pačiu principu kaip šaldytuve.

Taigi, kaip matome, oro kompresoriai gali tapti esminiais elementais, reguliuojančiais oro temperatūrą. Žinoma, žmonės, kurie visą gyvenimą dirba garaže ir dažo mašinas, gal net neįsivaizduoja to. Mat kompresoriai taip pat labai dažnai naudojami garaže, visai kitais tikslais. Jie turi puikią stiprią įpurškimo sistemą, ir pastaroji leidžia su milžiniška jėga paskleisti srautą dažų. Taigi, kompresorius, tinkamai pajungtas, tampa efektyviausia priemone ir įrankiu automobilių dažyme. Žinoma, reikia mokėti juo naudotis tinkamai. Kartais tvarkingi meistrai po darbų ir garažą išsišluoja būtent su kompresoriumi – tiesiog didžiule oro srove nupurkšdami grindis ir taip tarsi išvarydami visą netvarką į kiemą. Žiūrėti į tai labai smagu – kaip greitai tuštėja garažo grindys ir pasilieka tik švara.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *