Iš ko susideda elektros kaina

Tikriausiai visi žinote, jog elektros kaina, kartais dar vadinama elektros tarifu, labai skiriasi priklausomai nuo vietovės, kurioje gyvenate. Vienoje valstybėje ji gali būti net dešimtimis kartų pigesnė arba brangesnė, lyginant su valstybe esančia kitoje pasaulio vietoje. Taip yra todėl, jog elektros kaina priklauso nuo daugybės skirtingų faktorių, kurie skirtinguose regionuose yra vis kitokie. Bene pagrindinės sudedamosios elektros energijos kainos yra elektros išgavimo kaštai, valstybės taikomi mokesčiai arba subsidijos, tam tikros vietovės oro sąlygos, elektros energijos paskirstymo infrastruktūros efektyvumas, rinkos reguliavimas ir pan. Elektros kaina be visa ko skiriasi ir pagal tai, kas yra galutinis elektros vartotojas – namų ūkis, pramonė, komercija. Nors į jų rozetes atiteka tokia pati elektra, jos kaina yra skirtinga.

Šiais laikais, kai elektros išgavimo būdų yra ne vienas ir ne du, kaina labai skiriasi ir nuo to, kokiu būdu ji yra išgaunama. Pigiausią elektrą sugeneruoja hidroelektrinės, šioje vietoje jos yra nepralenkiamos. Tiesa, nors ir atrodo kaip labai tvari ir aplinkai draugiška taktika išgauti elektros energiją, iš tiesų hidroelektrinės padaro nemažai žalos upėms ir jose gyvenančiai gyvūnijai, todėl tai nėra pats geriausias sprendimas, nors ir yra pigus. Be to, pastatyti hidroelektrinę kainuoja tikrai brangiai, todėl reikalinga ir didžiulė pradinė investicija. Iš kitos pusės, labai pigu pastatyti anglies elektrinę, kuri generuoja daug elektros energijos, tačiau pačios gamybos kaina dėl anglies kaštų yra bene didžiausia. Be to, deginant anglį į aplinką išsiskiria labai daug kenksmingų medžiagų, tad tai taip pat tikrai nėra pats geriausias sprendimas.

Vienas pigiausių ir aplinkai draugiškiausių būdų išgauti elektros energiją yra saulės elektrinės. Tikriausiai pastebėjote, kad šiuo metu ir Lietuvoje šis elektros gaminimo būdas yra sparčiai populiarėjantis. Saulės elektrinės elektrą gamina ištisus metus, tiesa, gamybos apimtys priklauso ir nuo to, kurioje pasaulio vietoje jos stovi, kiek saulės spindulių gauna. Be to, pastatyti saulės elektrinę taip pat kainuoja nemažai pinigų. Kaip bebūtų, ši investicija tikrai yra racionali, kadangi tokiu būdu nepadaroma didelė žala aplinkai, o ir elektros kaina yra iš tiesų patraukli. Labai panašioje pozicijoje yra ir vėjo jėgainės. Taip pat aplinkai draugiškas būdas gaminti elektros energiją. Kaip bebūtų, šis būdas kainuoja kiek daugiau – ir pačios vėjo jėgainės pastatymas yra brangesnis, ir pati elektra pagaminta tokio tipo jėgainėje kainuos daugiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *